31 stycznia 2012

Taiyou no Uta

Taiyou no Uta
Melodramat
     Xeroderma pigmentosum (zwana” Skórą Pergaminową”) to bardzo rzadko występująca choroba genetyczna, w skutek której ludzie nie są odporni na promienie ultrafioletowe. Nadwrażliwość na promienie słoneczne prowadzi do oparzeń, przedwczesnego starzenia się skóry, odbarwień czy nowotworów. Leczenie choroby jest niemożliwe, dlatego też osoby dotknięte tym schorzeniem muszą unikać słońca i często przeprowadzać kontrole dermatologiczne.
     Właśnie XP jest motywem przewodnim dramy „Taiyou no Uta”. Główna bohaterka, Kaoru Amane choruje na to schorzenie, nie jest to jednak zwykła alergia, jej choroba to typ A, który rozwija się wraz z wiekiem i uderza w układ nerwowy. Wiadome jest, że osoby chore na typ A nie dożywają 20 lat. Kaoru od zawsze była przygotowana na śmierć, stosowała preparaty z filtrami, unikała słońca, dnie spędzała w domu, a w nocy wychodziła na miasto, by poznawać świat. Kiedy w wieku szesnastu lat leczyła w szpitalu nogę, każdego ranka obserwowała przez okno chłopaka, który przejeżdżał tamtędy w drodze do pracy. Bardzo się zdziwiła, gdy pewnego dnia chłopak ten pojawił się z gitarą, którą z ciężkim sercem wyrzucił. Nie mogła zrozumieć dlaczego to zrobił, więc przywłaszczyła sobie instrument z zamiarem odnalezienia jego właściciela. Wtedy też, dzięki muzyce, znalazła ukojenie bólu spowodowanego chorobą.
     Od tego dnia minęły cztery lata, w trakcie których Kaoru pokochała muzykę. W każdą noc wychodzi do parku, gdzie siada z gitarą w dłoni i śpiewa. Za dnia wydzwania do różnych wytwórni muzycznych i wysyła płyty ze swoimi występami, jednak nikt nie chce jej wypromować, twierdząc, że nie nadaje się na debiutantkę. Kiedy wreszcie jeden z najbardziej znanych producentów muzycznych zgadza się z nią spotkać, plany te zostają pokrzyżowane przez jej chorobę. Wtedy właśnie pocieszenie przynosi jej tajemniczy chłopak, pierwszy właściciel gitary.
     Fujishiro Kouji jest zamkniętym w sobie dziewiętnastolatkiem. Wydaje się być zgorzkniały, smutny i niezainteresowany życiem, jednak spotkanie Kaoru było najlepszym zdarzeniem, jakie mogło mu się przytrafić. Dzięki niej zaczął na nowo odkrywać piękno muzyki, otworzył się na otaczający go świat i zrozumiał, jak ważne jest życie, które, jak wiadomo, ma się tylko jedno…
     Drama opowiada historię chorej dziewczyny, która dąży do spełnienia swojego marzenia o zostaniu znaną piosenkarką, a także o chłopaku, który to marzenie stara się urzeczywistnić. Pomagają mu w tym jego trzej przyjaciele, Ryuusuke, Yuta i Haruo.
     Postaci przedstawione w dramie są bardzo dobrze skonstruowane, są przede wszystkim ludźmi, a nie chodzącymi ideałami, którym bez żadnego wysiłku wszystko się udaje. Okazują emocje, tak dobre jak i złe. Bardzo podobało mi się to, że gdy przyjaciele Kouji’ego dowiedzieli się o chorobie Kaoru, chcieli ją zignorować, lecz za jego namową postanowili poznać ją lepiej.
     „Taiyou no Uta” to drama o tym, jak ważne jest ludzkie życie. Historia ukazana jest przez nastolatkę, która ma marzenia i chce je spełnić za wszelką cenę, nawet kosztem swojego życia… To urzekająca opowieść o tym, jak można egzystować z nieuleczalną chorobą. W trakcie oglądania, targały mną wszelkie emocje, od radości po smutek. Oczywiście, jak to często bywa, rozpłakałam się na ostatnim odcinku i do tej pory ciężko mi się pozbierać i zrozumieć dlaczego skończyło się tak, a nie inaczej. Dramę bardzo gorąco polecam nie tylko miłośnikom gatunku i spokojnej, urzekającej muzyki, ale wszystkim osobom, które mają marzenia, a uważają, że nie da się ich spełnić...


* informacje o XP pochodzą z wikipedii oraz portalu abc Zdrowie.pl
    
Liczba odcinków – 10 odcinków (46 minut)

10 komentarzy:

 1. Drama, która zainteresuję z pewnością każdego. Opowiada wiele ciekawych historii, zmusza do refleksji. Z pewnością muszę obejrzeć. Mi podobała się także drama "Rookies" którą jak najbardziej polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie skończyłam oglądać "Rookies". Drama niesamowicie podobna do "Tumbling" i "Gokusen", ale po prostu uśmiech tego nauczyciela był obłędny i niepowtarzalny :) Bardzo podnosząca na duchu drama :) A Aniya ma niesamowicie seksowny głos ;P Dzięki za polecenie...

   Usuń
  2. Ha, jeszcze nie trafiłem na osobę, której by się nie spodobała :) A ja w takim razie muszę zobaczyć "Tumbling" i "Gokusen".

   Usuń
  3. Polecam :) Zabawne dramy... Tumbling, a raczej "Tamburingu" jak to jest podane na filmwebie, jest o grupie chłopaków z klubu czegoś jak gimnastyka artystyczna... Oczywiście główny bohater jest trochę jak Shinjo z Rookies :) A w "Gokusen" to wszyscy uczniowie, cała klasa tacy są i szkoła zatrudnia nową nauczycielkę, która ma nad nimi zapanować... I oczywiście jest niesamowicie silna i wierzy w uczniów, dokładnie tak, jak Kawato.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe, dodam do listy filmów, które koniecznie muszę obejrzeć! :}
  Pozdrawiam i zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco. Chętnie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie obejrzę, piosenka mi niesamowicie podeszła :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna piosenka. Powiem tylko jedno: Muszę to obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 6. hm interesujące, może znajdę chwilkę :/

  OdpowiedzUsuń
 7. oj rozumiem co czujesz smutne dramy-ach już płacze chlip...

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.